ИНСИГНИИТЕ НА ПАТРИАРХА

СИМВОЛИТЕ НА ТРОНА
Върху новата зелена патриаршеска мантия са извезани инициалите „Б.П.“ - „Български патриарх“.

Ново е и бялото патриаршеско було. То символизира плащеницата, с която е бил увит Христос след смъртта си


Патриаршеската корона на българските патриарси се предава по наследство. Тя е подарена на патриарх Кирил след интронизацията му през 1953 г. от пловдивски арменци златари, с които той е бил близък като Пловдивски митрополит. Изработена е от злато и инкрустирана със слонова кост, перли, скъпоценни и полускъпоценни камъни. От двете страни на има по един златен ангел.





Самата корона е увенчана с изключително сложен като изработка кръст от рубини, сапфири и цирконии, вграден в златно легло

Кръстът е символ на закрила и спасение за всички християни

Короната има и втори, начелен кръст, разположен над иконата. Той е миниатюра на кръста над царските двери на северния олтар на катедралата „Свети Александър Невски“. 

Задължителен елемент от подобни корони са изображенията на четиримата евангелисти - Матей, Лука, Марко и Йоан

На българската патриаршеска корона те са изобразени върху кръгли плочки от слонова кост и са обкантени с бели перли. До Марко стои лъв, до Матей - ангел, до Йоан - орел, до Лука - телец.

ОСТАНАЛИТЕ ПАТРИАРШЕСКИ ИНСИГНИИ
Две енголпиета (малки овални икони, които се носят като медальони на врата), нагръдният кръст и патриаршескитя жезъл.


Патриархът носи две енголпиета - на едното е изобразена Света Богородица, а на другото Христос.

Изработени са от цветен емайл и са инкрустирани със сребро. Носят се на гърдите редом с кръстаЕнголпието с Христос беше подарено на Неофит от пре зидента Росен Плевнелиев, а това с Богородица - от председателя на Народното събрание Цецка Цачева. Премиерът в оставка Бойко Борисов бе изпратил по Николай Младенов третия символ на патриаршеската власт - кръста. 

Жезълът на патриарха завършва с формата на двуглава змия. Той е старозаветен символ, свързан с жезъла на Мойсей. 


Бог превръща жезъла в змия, за да покаже на египетския фараон, че Мойсей е Негов пратеник.
Източник pressadaily.bg





ИЗРАБОТВАТ НОВА КОРОНА ЗА ПАТРИАРХ НЕОФИТ
Нова корона ще бъде изработена за патриарх Неофит, съобщи в. "Преса", позовавайки се на отец Василий Манукович Сараян от столичния храм "Преображение Господне" в Лозенец. Решението е на Светия синод. 

Короната, която новият патриарх наследи от предшественика си Максим е малка за главата на Негово Светейшество. Ювелирното бижу, което всички познават, е било изработено специално за патриарх Кирил. 

На него короната е била по мярка, но се е оказала твърде широка за наследника му Максим, на когото върху основата пришили заешки кожички, за да се уплътни и да прилегне на главата му. 

Светият синод още умува дали короната да бъде сребърна с позлата или да бъде от чисто злато, както досегашната, която тежи близо половин килограм от благородния метал.
Източник novini.bg


Митра е вид корона, носена от предстоятеля на дадена автокефална източно православна църква, или от друго високопоставено лице - владиката, попа и др.

Митрата е древен атрибут, който представя божествената закрила и власт на носителя.По-късно в християнските общества става неизменяема част от "пастирите" на Христовия народ.През Средновековието, когато се развива властта на Църквата, митрата се превръща в корона, с която се символизира властта дадена от Бог.

Митрата се носи само на специални церемонии. Характерна е за Източно православната църква, където почти всички църковни представители (без монаха, послушника и игумена) носят корона. В католицизма право да носи митра (Папска тиара) има право само папата, а по низшите църковно служители носят обикновена шапка.

Дизайнът на митрите се променя в продължение на векове. През Средновековието на митрите бил поставян златен кръст - символ на Божията власт. Те били украсявани и с голямо количество скъпоценни камъни и злато.В католицизма, украсата на Папската тиара представлявала три златни венеца - символ на Светата Троица.Тази традиция се е запазва до днес...ОР+
И още...папска тиара



Жираир Гюрджиян, 96-годишният доайен на българските майстори – златари, се прибра окончателно в София. Години наред майсторът, изработил златната корона на българския патриарх, живееше в Париж. Но по зова на сърцето той реши да се прибере в страната, която най-много обича, за да прекара спокойни старини. 


Жираир Гюрджиян

Чичо Жираир е роден в Цариград през 1919 г. В София семейството му се преселва през 1925-та. Жираир наследява майсторлъка от баща си и работи в София до 1959-та. 


За изработката на патриаршеската корона чичо Жираир разказва с нескрита носталгия и топлота: ”Беше 1953 година. Току-що бях направил десетина енголпия – отличителния църковен знак на митрополитите, от чисто злато и скъпоценни камъни, специално по поръчка на Светия синод. Патриархът ги подари на всички митрополити в страната. Дядо Кирил тогава ми възложи да изработя и официалната му корона – от злато и скъпоценни камъни. И ми даде скица на короната, рисувана от художник. Обещах да изпълня поръчката за шест месеца и си удържах на обещанието”, разказва Жираир.



От четирите страни на короната са монтирани елипсовидни фигури на светците, гравирани върху слонова кост. В средата е ликът на Христос, заграден от перли. Патриарх Кирил останал много доволен от короната и признал на майстора, че ще я носи само на Коледа и ВеликденСега същата корона украсява главата на патриарх Неофит.”

„Патриархът ми плати 20 хиляди лева за работата, това бяха много пари по онова време. Каза, че короната би трябвало да бъде снимана и публикувана, ама времето беше такова, че никой не се осмели да го направи. Oсвен короната, която е обсипана от скъпоценни камъни – рубини ,смарагди, зафири и много перли, Жирайр е получил и поръчка от Пловдивският митрополит Кирил за пръстен с брилянти.

Доайенът на българските златари вече е доайен и на парижките. През 1959-та Жираир се преселва в Париж. Причината е икономическа. Положението в страната се затяга, затварят магазините на частниците, забраняват им да работят със собствени материали. Жирайр не издържа и иска разрешение да го пуснат със семейството му във Франция. Но от милицията му отказали. ”И най-неочаквано получавам по пощата покана да се явя да си взема паспорта за чужбина. Кой се е намесил, не знам, може би патриархът", припомня си бижутерът. Изработва уникални бижута, които се продават в световноизвестния магазин Шоме на площад Вандом във френската столица.

Златарството е потомствен занаят за фамилията Гюрджиян. Бащата на Жираир – Крикор Гюрджиян, заедно със златаря Степан Хайг Къналян са изработили златния престолен еднометров кръст, който се намира зад олтара в храма ”Св.Александър Невски”. Двамата сътворили кръста от златни и сребърни нишки и нежни гравюри. На него пишело "Дар от благодарните арменци ”
През годините арменецът не забравя България ”Връщам се за 54 път тук в София, където синът ми има успешен бизнес” , казва бившият златар на Патриаршията.   След дълго отсъствие от родината Гюрджиян отново е при своя син Еди, този път ще бъде за постоянно. ”Родината е там, където си заровил близки хора” , казва златарят.
Източник blackandwhitemag.bg