НЕГОВО СВЕТЕЙЩЕСТВО ПАТРИАРХ НЕОФИТ - НОВИЯТ ПАТРИАРХ НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА


Новият патриарх Неофит. Сн. БГН

Русенският митрополит Неофит е избран за предстоятел (патриарх) на Българската православна църква и митрополит на Софийската епархия. Това обяви веднага след преброяването на бюлетините досегашният временен наместник-председател Варненският и Великопреславски митрополит Кирил, който бе и председател на специално формираното избирателно бюро.

Изборът се проведе от свикания Патриаршески изборен църковен събор в сградата на Светия синод. Участваха 138 делегати от избраните 142.

Неофит се състезава на втори тур с Ловчанския митрополит Гавриил. На първи тур отпадна Старозагорският митрополит Галактион.

Събитието бе оповестено пред сградата на Синода от говорителя за патриаршеския събор митрополита за Америка, Канада и Австралия Йосиф.

В същия момент забиха камбаните на храма "Св. Александър Невски", които отбелязват със звън тържествения избор до късния следобед.

"Всички чувате камбанния звън, който възвестява, че имаме патриарх. Негово име е Неофит", възвести митрополит Йосиф.
В храма се проведе и тържествената церемония по въвеждането в сан на Неофит в присъствието на над 800 гости – представители на поместните православни църкви, президента Росен Плевнелиев, председателя на Народното събрание Цецка Цачева, последния български цар и бивш премиер Симеон Сакскобургготски и много граждани.

По стечение на обстоятелствата ръководител на църковния хор в патриаршеския храм е братът на Неофит доц. Димитър Димитров.


КАК ПРОТЕЧЕ ИЗБОРЪТ 

Патриаршеският избирателен църковен събор бе свикан 42 години след последния избор на български патриарх. Тогава начело на БПЦ застана Максим, които почина преди няколко месеца след най-дългия престой на патриаршеския пост от всички поместни православни църкви.

Неофит е третият патриарх след възстановяването на патриаршеското достойнство на БПЦ – преди него патриарси бяха Кирил и Максим.

Изборът се проведе при прозрачност – на самото гласуване в Синодалната палата бяха допуснати камера и микрофони на БНТ.

На събора присъстваха 138 от делегатите на събора. Двама от митрополитите отсъстваха – тежко болният от години Западно и Средноевропейски митрополит Симеон и единият от кандидатите за патриарх – Старозагорският Галактион. Той е болен от бронхопневмония и според БНТ се намираше в жилище наблизо до Синода. Ако се бе случило да е избран, щеше да дойде веднага на тържествената церемония, насрочена след обявяването на резултатите от избора. 
Не дойдоха и двама от делегатите

Съборът обаче бе обявен за напълно легитимен и отговаря на уставните изисквания на БПЦ и църковния канон.

Наместник-председателят трябваше да бъде избран на първи тур с две трети от гласовете на делегатите, в случая – 92 гласа, а на балотаж - с обикновено мнозинство . Изборът се извършваше тайно с бяла бюлетина, на която са написани имената на тримата кандидати – митрополитите Галактион Старозагорски, Гавриил Ловчански и Неофит Русенски. На бюлетината трябваше да се отбелязва предпочитаният кандидат.

Първият тур обаче завърши без победител. На втория тур Неофит получи 90 гласа, а Гавриил – 47. Била е пусната и една невалидна бюлетина. По-голямата част от гласовете, дадени за Галактион, са прелели към Неофит.


ЦЕРЕМОНИЯТА В 
"СВ. АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ"




Новоизбраният патриарх излезе от синода, облечен в митрополитските си дрехи, за да бъде въведен на поста на церемонията в патриаршеския катедрален храм "Св. Александър Невски". Отивайки към храма, той бе приветстван от стотици граждани, стекли се за събитието в последния час преди обявяването на избора.

В храма, богато украсен за събитието, от часове очакваха церемонията стотиците гости. Там вече бяха членовете на Светия синод и делегатите, участвали в патриаршеския събор. 


На церемонията Неофит получи тържествените зелени патриаршески одежди и бялото патриаршеско було, част от ритуала по въвеждането. След което се проведе дълга тържествена църковна служба.

Изпълнен бе и ритуалът на три пъти възсядане на патриаршеския престол от Неофит, което се счита за кулминацията на церемонията.

След което бяха прочетени имената на църковните гости от поместните православни църкви. 
Хорът запя "На многая лета"

Патриарх Неофит: "Първата задача на църквата е да работим заедно". 
"Аз, недостойният, бях въздигнат на българския патриаршески трон, за да поема пътя на високоотговорното служение", каза в патриаршеското си слово Неофит.

"Високият църковен пост предразполага към проявленията на гордостта, но съзнанието за слабите човешки сили ни води към смирена молитва. Тежък е кръстът, който Светата ни църква възлага на скромните ми плещи. Изпросвам Божията сила, която се проявява в немощ; когато съм немощен, тогава съм силен. Патриаршеското служение изисква отричане от всичко, което би препятствало неговата мисия, готовност за следване на Христа". 
"Убеден съм в подкрепата на високопреосвещените събратя - епархийски митрополити", каза патриарх Неофит.

"Светъл пример ми остава патриарх Максим, чийто наследник ставам днес. Грижата за свещенство остава приоритет, ще подкрепям благотворителността и щедростта. Със задоволство ще отбележим грижата на държавните ръководители за поддържането на храмовете", каза патриарх Неофит. 


Той благодари на представителите на поместните православни църкви, които присъстват днес. Впечатление остави обещанието за смирение и обръщението му към целия синод за подкрепа и единение.

А пред граждани след интронизацията патриархът отправи първото си послание към гражданството : "Първата задача на църквата е да работим заедно. Нека всички българи бъдат честити и със стремеж в сърцата да работим за доброто на България”. 


"За първи път в най-новата и демократична история се проведе събор и избор на български патриарх. Обръщам се към вас, за да засвидетелствам искрената си радост от избора ви за патриарх Български и митрополит Софийски", каза в приветствието си президентът Росен Плевнелиев.


За първи път вечерта бе отслужен благослов и освещаване на бойните знамена и армията от новоизбрания български патриарх. Това стана на площада пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Патриарх Неофит каза: "Бог да благослови всички ви, да бъдете истински воини на великото ни отечество България".

След това започна прием на Светия синод в чест на новоизбрания патриарх в Криптата на храма "Св. Александър Невски".


Тежък е кръстът, който Господ 
възлага на скромните ми плещи
Възнасяме благодарствена молитва в днешния знаменателен ден, когато аз - недостойният, бях въздигнат на българския патриаршески трон, за да поема пътя на високоотговорното първослужение в Българската православна църква. Високият църковен пост предразполага към проявление на гордостта, но със знанието за слабите ни човешки сили и необходимостта от следване на Христа ни води към смирената молитва и богатството на добродетелите. Тежък е кръстът, който Господ и светата ни църква възлагат на скромните ми плещи, но с упование в апостолските слова изпросвам божията сила, която в немощ напълно се проявява. Защото кога съм немощен, тогава съм силен. Патриаршеското служение изисква отричане от всичко, което би препятствало неговата мисия, изява на вярност към Бога и послушание към Неговата света воля, готовност за следване на Христа, който смири Себе си, бидейки послушен, дори до смърт. И то смърт кръстна. В изпълнение на своя подвиг аз съм убеден в молитвената подкрепа и съборната дейност на високопреосвещените и преосвещени събратя епархийски митрополити, в свещенството и монашеството на църковните служители и сътрудниците в църковно-обществената сфера.

Вдъхновяват ме светлите личности и пламенни родолюбци в нашето историческо минало - патриарси светци и изповедници, факлоносци на истинската светлина в Господа, постъпвали като чеда на светлината. Светъл пример ми остава и патриарх Максим, чийто наследник ставам с преклонение пред неговия достоен живот и дейност. Грижата за свещенството, духовните учебни заведения, храмовете и просветната дейност ще поддържам като важен приоритет, ще подкрепям и насърчавам благотворителността и щедростта. Със задоволство можем да отбележим добронамереното отношение на гражданските ни ръководи-тели към инициативите в църковния ни живот, съдействието при поддържането на храмовете, съвместното отбелязване на празнични дни и народни традиции.

(Из словото на Неофит)



Снимка: Иван Стоименов

Митрополит Неофит (67 г.) е новият патриарх на Българската православна църква (БПЦ) и Софийски митрополит. Гласуването в Синодалната палата в София се проведе на фона на огромен граждански протест срещу монополите и изобщо срещу партиите и с изключителни мерки за сигурност около храм-паметника „Св. Ал. Невски”, където беше интронизацията на новия патриарх. 
В Църковно-народния събор участваха 138 делегати. 

Официалното обявяване на името на новоизбрания патриарх стана под звъна на камбаните на катедралния храм “Св. Александър Невски”. Направи го говорителят на събора митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф.

С треперещ от вълнение глас Йосиф произнесе името на срички – Не-о-фит. “Радвайте се и веселете се” призова той присъстващите.

След като в Синодалната палата бе обявено, че е избран за патриарх, Неофит излезе при събралото се множество и го благослови. Виждаха се и сълзи в очите му.

Интронизацията в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”

Преди встъпването в длъжност, в храма бе представена кратка история на Българската православна църква и на последните трима нейни предстоятели. Беше съобщено и как е преминал изборът новия патриарх.

След това бяха свалени архиерейските одежди на митрополит Неофит и един от най-възрастните митрополити – Йоаникий, му даде икона с образа на Исус Христос. След на патриарха бе сложена панагията и зелената мантия, както и му беше сложена бялото було (калимявка). Патриархът получи и друг важен символ – пастирският жезъл.

„Той символизира защитата от злото”, каза по време на церемонията митрополит Йоанкий. Той допълни още, че патриарх Неофит е поставен пред трудно изпитание, защото в момента в страната се ширят бедност, безработица, размирици, много от децата са непокорни, голяма част от младежта невъздържана, а възрастните – объркани.

По думите на дядо Йоаникий новият патриарх има “духовен авторитет и познание” и се надява под неговото ръководство в обществото ни да настъпи очакваната духовна промяна и утвърждаване на спасителната православна вяра.

Ръководител на църковния хор е братът на Неофит доц. Димитър Димитров.


ПАТРИАРХЪТ: ЕДИНЕНИЕ НА ЦЪРКВАТА
“Аз, недостойният, бях въздигнат на българския патриаршески трон, за да поема пътя на високо отговорното служение“, каза в словото си патриарх Неофит.

“Високият църковен пост предразполага към проявленията на гордостта, но съзнанието за слабите човешки сили ни води към смирена молитва. Тежък е кръстът, който Светата ни църква възлага на скромните ми плещи. Изпросвам Божията сила, която се проявява в немощ; когато съм немощен, тогава съм силен. Патриаршеското служение изисква отричане от всичко, което би препятствало неговата мисия, готовност за следване на Христа”, каза още новоизбраният патриарх.

“Убеден съм в подкрепата на високопреосвещените събратя – епархийски митрополити”, посочи още той. 
“Светъл пример ми остава патриарх Максим, чийто наследник ставам днес. Грижата за свещенство остава приоритет, ще подкрепям благотворителността и щедростта. Със задоволство ще отбележим грижата на държавните ръководители за поддържането на храмовете, каза още той. И благодари на представителите на поместните православни църкви, които присъстват днес”,. Той настоя и за смирение и и за подкрепа и единение в Синода.

“Да се възстанови ценностната система на нацията” 
“Обръщам се с очакването и надеждата на всеки български гражданин избраните от тях политически и духовни водачи да работят за единение, за съзидание, за достоен живот и напредък. С божието благоволение, свободно избран, достоен и мъдър, да пребъде нашият нов Патриарх Неофит”, каза в приветствието си в катедралата президентът Плевнелиев.

“За българите е незаменима ролята на християнските учители и духовници”, посочи той. 
“На българския патриарх е отделено със скромност и съзнание за дълг да спечели искрената почит на християните. Очакваме да допринася за православното единство, да съхранява целостта на Българската православна църква”, каза Плевнелиев.


“Нека гражданската енергия, която виждаме днес по улиците, доведе до повече свобода и доверие. Нека запретнем ръкави и работим за справедлива държава със солидарно общество. Мотивиран и твърдо решен съм да постигам съгласие с институциите с една цел – българите да имат добър и достоен живот, базиран на човешките ценности”, каза президентът.

“Пожелавам ви мъдрост и успех в името на нацията, нека всички се помолим – да се възстанови ценностната система на нацията”, допълни той.


КОЙ Е НЕОФИТ ?



Светското име на митрополит Неофит е Симеон Николов Димитров. Роден е на 15 октомври 1945 г. в София.

След завършване на основното си образование, през есента на 1959 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, курсa на която завършва през 1965 г. От септември 1967 г. е студент в Духовната академия „Св. Климент Охридски” в София, която завършва през 1971 г. От есента на 1971 до 1973 г. той е на богословска специализация в катедрата по „Църковно пение” при Московската духовна академия.

От 1973 г. е преподавател по източно-църковно пение и диригент на студентския хор при Духовната академия „Св. Климент Охридски” в София. На 3 август 1975 г. в Троянската св. обител е постриган в монашество с името Неофит от Българския патриарх Максим, под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий (бел.ред. Ню-Йоркски митрополит).

На 15 август с. г. патриарх Максим го ръкополага в йеродяконски чин, а на 25 март 1976 г. в столичния катедрален храм „Св. Неделя” и за йеромонах. От 30 септември 1975 г. той е диригент на Софийския свещенически хор, а от 15 юли 1977 г. е и старши преподавател по източно-църковно пение и богослужебна практика в Духовната академия в София, какъвто остава до края на 1980 г.

По време на това негово служение, на 21 ноември 1977 г. в столичния катедрален храм „Св. Неделя” е възведен в архимандритско достойнство от Българския патриарх Максим. От 1 януари 1981 г. до декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия.

Като такъв на 8 декември 1985 г. в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски” е хиротонисан в епископски сан с титлата „Левкийски” и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит.

Епископ Неофит е бил и ректор на Духовната академия „Св. Климент Охридски” в София, а на 26 юли 1991 г. е избран и за пръв декан на възстановения от 1 юли с.г. Богословски факултет при Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Този пост той заема до януари 1992 г.

От 27 януари 1992 г. е назначен за главен секретар на Св. Синод и председател на Църковното настоятелство при ПКСХП „Св. Александър Невски”.

На 27 март 1994 г. е избран, а на 3 април с.г. е и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. През 2001 г. по решение на Петия църковно-народен събор Доростоло-Червенска епархия е разделена на Русенска и Доростолска, а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.

Към момента Негово Високопреосвещенство Русенски Митрополит Неофит е и председателстващ заседанията на Св. Синод на БПЦ, а също е избран за председател на синодалната Просветна комисия.

Единадесет от 15-те митрополити от Светия Синод на Българската православна църква са били сътрудници на бившата Държавна сигурност
...ОР+
Със съкращения